Legutóbb 2017 áprilisban történt ilyen próbálkozás, de hullámokban érkeznek a hasonló levelek azóta is.
Hogy segÃtsünk kiszúrni a csalásokat, most megint megmutatunk kettÅ‘t:
Az egyik kamu email Ãgy működik:
Első ránézésre akár hivatalos levélnek is tűnhet, de a szokásos árulkodó jelek ezúttal is lebuktatják:
- A feladó emailcÃme csak hasonlÃt a Telekom hivatalos cÃméhez, de nem onnan jött.
- A levél tárgya több mint gyanús "Ez nagyon fontos", nem hivatalos.
- Az emailben található számlaszám és ügyfél-azonosÃtó kamu.
- A szövegben keveredik a magázás és a tegezés ("Fizess most"), illetve hiányoznak az ékezetek.
- A fizetÅ‘s gomb olyan oldalra mutat, aminek az ég világon semmi köze nincs a Telekomhoz, de próbál arra hasonlÃtani.
Aki mégis rákattint a linkre, a Telekoméhoz ránézésre igen hasonló oldalon köt ki. Látszólag minden működik is, ha például rávisszük az egeret a Készülékek menüpontra, ugyanúgy megjelenik az animáció, mint az igazi oldalon. Csak éppen semmire nem lehet rákattintani a belépÅ‘gombon kÃvül, úgy tűnik, ehhez már lusták voltak a csalók.
Az email azt Ãrta, belépés után részletesen meg lehet nézni a számlát, ehhez képest az adatok (egyébként bármilyen krikszkraksz) megadása után az oldal rögtön az OTP Bank felületére dob – mármint annak másolatára. Hiszen az url itt sem stimmel, és az oldal szövege szintén ékezet nélküli és helyenként magyartalan ("Card neve Holder"). A fizetendÅ‘ összeg már elÅ‘zékenyen be is van állÃtva. A csalók nem az 1 315 forintra mennek, hanem a kamu OTP-oldalon óvatlanul megadott kártyaadatokra.
A másik kamu email nagyjából hasonlóan működik
Ezt már csak azért mutatjuk meg, hogy ilyet is lássunk, ilyenre se kattintsunk. Ahogy a képen is jeleztük, itt is teljesen más oldalt rejt a link, mint amit Ãgér, és ez már kattintás nélkül is világos:
A legfontosabb tanulság, hogy soha ne adjunk meg semmilyen személyes adatot, ha gyanús emailben kérik. Amúgy is mindig nézzük meg, milyen cÃmrÅ‘l kapjuk az emailt, mielÅ‘tt bármire rákattintanánk. Ha pedig valóban fizetési hátralékunk lehet, inkább látogassuk meg a szolgáltató oldalát, ne az emailben szereplÅ‘ (kamu) linket kövessük.
FrissÃtés:
A Telekom is Ãrt a csalásokkal kapcsolatban. A levelükben szerepelt még néhány érdekes adalék, ezeket idézzük:
- "Olyan személyek, cégek is kaptak ilyen levelet, akik egyáltalán nem a Telekom ügyfelei. Az ismerté vált levelek alapján egyértelműen kizárható, hogy az akció kifejezetten a Telekom ügyfelei ellen irányulna."
- "A csaló levélben szereplő adatok valósak, azonban ismétlődnek, tehát nem személyre szabottak. Ezek vélhetően személyes postaládák feltörésével kerültek a csalókhoz."
- "A levélben szereplő bankszámlaszámok a Magyar Telekom hivatalos bankszámlaszámai, ezért a vállalatnak külön feladatot jelent az adathalász levelek hatására tévesen átutalt összegek kiszűrése, visszautalása."
Cikkünket az index tech rovatának információi alapján készÃtettük.
Igyekszünk hasznos információkat érdekes cikkek formájában megosztani a számÃtógép felhasználókkal.
IDE kattintva elérhetÅ‘ a többi hÃr az oldalunkon.
Üdvözlettel:
Takács Zoltán