Az Ön böngészője nem támogatja a JavaScriptet. Kérem kapcsolja be a böngésző beállításaiban!
rendszergazda és rendszergazda szolgáltatás

Hibás hálózati rendszerek – Ezért van szükség rendszergazda szolgáltatásra

Ha a munkatársak nem tudnak rendesen emaileket küldeni és fogadni, ha lassan állnak fel a gépek, ha a nyomtatás gyakran akadályokba ütközik, vagy rendszeresen meg-megszakad a jel egy videókonferencia közben, akkor hibás a hálózati rendszerünk. Egy állandó rendszergazda szolgáltatás igénybevételével azonban hosszú évekig tökéletesen működhetnek ezek a folyamatok, így valóban arra koncentrálhatnak a cégek, amire kell: a hatékony, profittermelő munkára.

A számítógép szervizbe gyakran futnak be olyan jellegű megkeresések hozzánk, hogy gond van a hálózati rendszerrel, de nem tudják, mi a hiba. Látszólag minden korszerű, rengeteg pénzt belefektettek a legmodernebb gépekbe, mégsem működnek a folyamatok.

Tudnunk kell, hogy a hálózati rendszer profi működéséhez több mindennek is jól kell funkcionálnia.

Miből áll egy hálózati rendszer?

Egy alap hálózati rendszer mindent magában foglal a számítógépektől kezdve a különböző szoftverekig. Ide tartoznak tehát az olyan hardverek, mint

  • az asztali számítógépek, laptopok,
  • a kamerák, nyomtatók és más gépek,
  • a routerek, amelyek biztosítják az internetelérést,
  • a Rack szekrények, ahol elágazik az internet, feladattól függően akár több sávszélességet biztosítva a különböző helyiségek különböző gépeinek,
  • a kábelek, amelyek az összeköttetésért és adatátvitelért is felelnek, de ide tartoznak
  • a telepített szoftverek, operációs rendszerek és bizony
  • maguk a felhasználók is, pontosabban az ő jogosultságaik.

Ahhoz, hogy a hálózati rendszerünkben ne legyen hiba, nem elég tehát csak egy-egy részterületet megvizsgálni és beállítani; mindennek mindennel „kompatibilisnek” kell lennie. Itt jön képbe a rendszergazda szolgáltatás és a hálózati diagnosztika.

Mi az a hálózati diagnosztika és miért elengedhetetlen a cégek életében?

A diagnosztika nem más, mint valaminek a felmérése, jelen esetben tehát a hálózati rendszeré. Ezért fontos, hogy ha valahol problémát tapasztalunk a cégünk gépeinek működésében, felméressük az egész hálózatot is. Egy szakértő rendszergazda ilyenkor IT auditot végez, azaz megvizsgálja az összes számítógépet és más hálózati eszközt, beleértve a kábeleket is.

Egyik ilyen IT auditunk során például azt tapasztaltuk, hogy ugyan látszólag minden tökéletesen rendben volt, a rendszer mégis akadozott. Egy apró doboz volt a „bűnös”, amely az adatforgalomért felelt. Ugyan az is hiba nélkül működött, de csak tizedannyi adatot (internetjelet) engedett át, mert a sebessége nem felelt meg a hálózati rendszer többi részének. Mi lett ennek a következménye?

A videókonferenciák akadoztak, az emailek nagyon lassan töltődtek be, a cég munkatársai pedig nem tudták kiszolgálni az ügyfeleket. A szóban forgó doboznak (switchnek) az lett volna ugyanis a feladata, hogy a bejövő hálózati jelet villámgyorsan továbbítsa a gépekbe, de azáltal, hogy alacsonyabb sebességű volt, belassított minden munkafolyamatot. A hálózati diagnosztikai felmérésnek köszönhetően azonban fény derült a hibaforrásra, ebben az esetben egy rossz méretezésű eszközre, amelyet csak ki kellett cserélni egy nagyobb teljesítményűre.

A hibásan működő, vagy nem megfelelő hálózati eszközöket viszont laikusként nehéz megtalálni, ezért minden cégnél elengedhetetlen, hogy igénybe vegyen rendszergazda szolgáltatást.

 

A rendszergazda szolgáltatás előnyei

Ha jó kezekben vannak a gépeink és a számítógépes hálózatunk, rengeteg problémát előzhetünk meg és nagyon nagy összegű kiadásoktól óvhatjuk meg a cégünket.

Egy hibás vagy nem megfelelő hálózati rendszer akár ellehetetlenítheti a munkát is azáltal, hogy

  • nem érjük el a nyomtatókat,
  • nem működik megfelelően a levelezés,
  • nincs jó adatmentő eszközünk,
  • nem biztosított a folyamatos jelátvitel a csatornákon,
  • azaz a háttérben futó folyamatok nem elégségesek.

Mivel nagyon sok területet érinthetnek a gondok, alapos átvizsgálásra, azaz részletes IT auditra van szükség.

A TZteamnél a rendszergazda szolgáltatásunk részét képezi ez is. Ilyenkor, a diagnosztizálás során, különböző programokat futtatunk le a gépeken, hogy felmérjük

  • az adott cég milyen operációs rendszereket használ,
  • milyen rendszerek futnak a számítógépek memóriájában,
  • nem elavult-e ezek a rendszerek,
  • elegendő-e a számítógépek, laptopok, egyéb hardver eszközök sebessége,
  • de azt is megvizsgáljuk, hogy szükség van-e a cégnél a gépeken futó összes programra, vagy sok a felesleges háttérben működő alkalmazás, szoftver stb.

Felfedezzük, megvizsgáljuk, kiszűrjük ezeket a programokat, majd szükség szerint újratelepítést végzünk, illetve élünk az uninstallálás lehetőségével, azaz letöröljük a felesleges dolgokat. Jelszavunk, hogy korszerű gépek, korszerű operációs rendszerek és korszerű hálózat legyen mindenhol. Ezzel rengeteg gondtól óvhatjuk meg magunkat.

 

Leggyakoribb hálózati meghibásodások

Bár nem jó ilyet hallani, de a leggyakoribb hibaforrás mi magunk, felhasználók vagyunk. Természetesen meghibásodáshoz vezethetnek a rossz vírusírtók, a nem megfelelő adatmentő egységek, vagy a többi, fent felsorolt eshetőségek, mégis nagyon sok múlik azon, hogy milyen a felhasználó ismerete az adott gépekről, rendszerekről, és hogy hogy vannak beállítva a felhasználói jogosultságok.

Rendszergazdaként is valljuk, hogy nagyon fontos lenne a munkatársak oktatása, vagy legalább informálása az alapvető számítógépes rendszerekről, a vírusos, adathalász szoftverek felismeréséről, de tudjuk, hogy ez nem mindig lehetséges. Erre jelenthet megoldást a felhasználók jogosultságának megfelelő beállítása, hogy még véletlenül se tudjanak vírust ráengedi a rendszerekre, ezáltal kárt okozva a cégnek.

 

Ez kell a megfelelő hálózati rendszerhez

Összefoglalva tehát elmondhatjuk, hogy 3 alapvető dolog szükséges a hálózati rendszerek megvédéséhez és jó működéséhez:

  1. Megfelelő vírusvédelem,
  2. kontrollált felhasználói jogosultság és
  3. mindenre kiterjedő IT audit.

Ez utóbbihoz tudnunk érdemes, hogy összesen hány számítógépet használunk a cégnél, hány felhasználóval és hány végponttal rendelkezünk (a végpont a gép és a fali aljzat, amelyen keresztül a gép rendszerhez csatlakozik), valamint, hogy milyen jogosultságokat osztottunk ki a munkatársaknak. Ezek ismeretében egy rendszergazda már mindent fel tud mérni, azaz a hálózati rendszeren belül a

  • a számítógépeket,
  • routereket,
  • switchet és más hardver elemeket, amelyek WiFi-t biztosítanak,
  • a nyomtatókat, kamerarendszereket,
  • a szervereket és adatmentőegységeket,

valamint a kábeleket is a falban. (Ez utóbbinál előfordulhat, hogy nem szakszerűen vannak bekötve a gépek a fali aljzatokba. Ilyenkor ki kell mérni a végpontokat és újratelepíteni a csatlakozókat.)

 

Rendszergazda szolgáltatás a TZteamnél

A TZteamnél dokumentáljuk az IT audit eredményét minden egyes gépre külön kivetítve, és jelöljük a kritikus, kockázatot rejtő területeket, ugyanakkor karbantartási javaslattal is élünk.

Ha nálatok is előfordul, hogy

  • elakadnak az emailek,
  • nem mennek a számítógépek,
  • rendszeresen felugranak különböző ablakok,
  • melegednek a lapotopok,
  • elakad a nyomtatás,
  • gyakran tapasztaltok internetjel-kimaradást, stb.,

feltétlenül kérjetek hálózati felülvizsgálatot.

A TZteamnél több területen is támogatást nyújtunk, legyen az IT-szolgáltatás, computerszerviz vagy laptopok, nyomtatók és más számítástechnikai gépek értékesítése. Mi ugyanis nemcsak számítógép szaküzlet vagy laptop szerviz vagyunk. Csapatban, több területen dolgozunk együtt, így teljeskörű, komplex szolgáltatást nyújtunk a hozzánk fordulóknak. Természetesen lépést tartunk az IT-szegmensben zajló állandó változásokkal, ezért folyamatosan fejlesztünk minden területünkön.

Ha tehát segítségre van szükséged, vedd fel velünk kapcsolatot ITT vagy a Facebook-oldalunkon keresztül, ahol rendszeresen megosztunk új és hasznos tartalmakat. Nézd meg Klubtagjainknak szóló ajánlatainkat is és spórolj velünk. Amennyiben más ügyben is lennének kérdéseid, nézz körül a Szolgáltatásaink között vagy egyszerűen csak hívj fel bennünket.  Örömmel állunk rendelkezésedre.

A következőkben megpróbálunk néhány fontos információt kérni ahhoz, hogy pontosabb árajánlatot tudjunk adni a cégednél, intézményednél történő havi IT Support szolgáltatásunkhoz.

Ha tudod, jelöld be hogy milyen operációs rendszerekkel találkozhatunk a cégnél. Itt kiderülhet számunkra, hogy milyen körülményekhez kell igazodnunk az IT support szolgáltatás közben.

Szeretnénk megkérdezni, hogy mekkora méretű a vállalkozásod digitális infrastruktúrája. Azt szeretnénk tudni, hogy hány darab számítógép található a rendszeredben, beleértve a laptopokat, asztali gépeket, tableteket, célgépeket és szervereket is. Az adatok fontosak számunkra ahhoz, hogy megértsük, milyen mértékű informatikai támogatásra van szükséged az üzletedben. Kérjük, válassz az alábbi lehetőségek közül, hogy hány darab számítógépet használtok a vállalkozásodban:

Köszönjük a válaszodat és reméljük, hogy hamarosan együtt dolgozhatunk! Üdvözlettel, TZteam IT Support